Elektropřevodovka a elektromotor

Elektropřevodovka, elektromotor, frekvenční měnič – zařízení, které mají co nabídnout!

Posted by

Průmyslová výroba se neustále rozvíjí. Za její rozvojem však stojí mnoho faktorů. Je to způsobeno jednak tím, že se lidem podařilo vymyslet lepší řešení, lidstvo však dokázalo zkonstruovat zařízení, které pracují efektivně. Mezi zařízení, bez kterých by se průmyslová výroba sotva pohnula vpřed patří například elektromotor, elektropřevodovka nebo frekvenční měnič. Tato zařízení patří mezi ty nejpoužívanější. Nevíte je však správně přiřadit do oblasti, ve které se používají nejčastěji?

Elektropřevodovky – k čemu slouží a za jakou činnost jim vděčíme?

Elektropřevodovka v automobilech
Parametry elektropřevodovky

Elektropřevodovka představuje zařízení, o kterém se dá psát skutečně dlouho. Ve zkratce ji však lze popsat jako mechanické zařízení, jehož hlavním úkolem je přenášet energii z jednoho zařízení do jiného. Používá se tehdy, když je třeba zajistit změnu otáček nebo výstupní moment motoru. Kromě toho se na trhu vyskytuje i označení redukční elektropřevodovky, protože slouží i na redukci rychlosti. Elektropřevodovka se používá ve více průmyslových odvětvích. Neexistuje prakticky odvětví, ve kterém by nenašla své uplatnění. Nejčastěji se s ní však setkáme v těžkém průmyslu a taky v automobilovém. I když se používají v širokém spektru, všechny druhy elektropřevodovek jsou si podobné, což platí i o jejich samotném fungování. Elektropřevodovky se dělí z několika hledisek. Nejčastěji se však používá jejich rozdělení podle tvaru, struktury či aplikace a místa, kde se využijí. Mezi hlavní elektropřevodovky patří nasledovné:

 • planetové převodovky,
 • převodovky otočného pohonu,
 • šnekové převodovky,
 • 90-stupňové převodovky,
 • převodovky šroubových zvedáků

Elektropřevodovky také lze rozdělit i podle ozubeného kola, které se v tomto zařízení nachází. Ozubené kolo představuje nejdůležitější část, bez které by nebylo zajištěno její fungování. Považuje se i za jakési jádro tohoto mechanismu. Z hlediska ozubeného kola se může jednat o:

 • spirálové ozubené kolo,
 • spirálové kuželové kolo,
 • čelní ozubené kolo,
 • šnekové kolo,
 • kuželové kolo,
 • planetové kolo,

Jak vybrat správnou elektropřevodovku pro váš mechanismus?

Výběr elektropřevodovky může být obtížný pro ty, kteří se tuto činnost chystají podniknout poprvé. Pokud však víte, jak postupovat, určitě si i vy vyberete to nejlepší řešení. Důležité je vždy myslet na to, jaké konstrukční a dynamické parametry převodovka splňuje. Uvědomte si také to, co čekáte a k čemu ji budete využívat. Důležitá je také kvalita, která může klesat na úkor ceny. Na stránce https://elektromotory-vybo.cz/ najdete vše, co potřebujete o elektropřevodovkách vědět!